
Ingela Öhman Trio från Kristinehamn bildades sommaren 2012 och de tre medlemmarna har förflutet i ett flertal olika konstellationer där bluesmusik varit grundbulten.
Repertoaren består till största delen av eget material men man gör även covers på både kända och okända blueslåtar. Ingela Öhman, som sjunger och spelar slagverk, använder inte traditionellt trumset utan endast cajun och virveltrumma samt lite skrammel i form av fottrampad tamburin och cymbaler. Per Öhman spelar elgitarr och Jesper Halling bass. Per och Jesper blev sommaren 2014 diplomerade av Blues Hall of Fame Sweden och Ingela 2017.
Så här skrev en av åhörarna på Östersunds Bluesförenings hemsida efter trions besök: ”Vilka musiker! Härligt med så mycket egenkomponerad blues som också tänjde ramarna för hur en blues ska vara uppbyggd (12-taktersidiomet). Lyckliga Kristinehamnsbor som har denna trio att njuta av!”
Keith Hurley kallade Ingelas röst ”a voice to die for” i en pressrelease inför Trions spelning på Pace i Karlstad.
Trion har spelat runt om i Sverige, bl a på blues- och jazzföreningar, krogar och bluesfestivaler, t ex Åmåls Bluesfestival.
Man har släppt en cd med 14 kompositioner av Ingela och Per Öhman.
Senaste kommentarer